Mi történik a laktózzal a fermentálás során?
Mi történik a tejcukorral (laktóz) a fermentálás során?
Gyakori kérdés, hogy a Vegital által forgalmazott baktérium kultúrák miért tartalmaznak laktózt és ha igen, mi lesz a sorsa a tejcukornak?
A kultúrák fejlesztője és gyártója a következő részletes tájékoztatást adta ebben a kérdésben.
A laktóz az állati tejekben található tejcukor, ami az általunk használt tejmentes alapokból hiányzik, ezért azt valamilyen szénhidráttal pótolni kell. Ezt többnyire hozzáadott cukorral vagy mézzel oldjuk meg.
Ugyanakkor a fermentáló kultúrák is tartalmazhatnak minimális – kb 0,2 gramm - mennyiségű tejcukrot, mivel sok esetben ez a baktériumok hordozója. A laktóz könnyen hasznosítható táplálékforrás a tejsavbaktériumok számára.
A beoltást követően beindul a fermentáció, a tejcukor bomlása megkezdődik. A baktériumok a szénhidrátok feldolgozása közben tejsavat, enzimeket, vitaminokat állítanak elő, többek között a laktóz bontásához szükséges laktáz enzimet is.
A fermentált növényi étel fogyasztásakor tehát a kapszulánként 0,2 gramm laktóznak valószínűleg már laborban kimutatható nyoma sincs. Ha mégis volna, akkor a fermentáció közben termelődött laktáz enzimek segítenek megemészteni.
Így lehetséges, hogy laktóz intoleranciában szenvedők minden probléma nélkül tudnak állati tejből erjesztett joghurt, aludttej, kefir stb. tejtermékeket fogyasztani.
És végül egy kis számtan, hogy láthatóvá tegyük, mennyire minimális mennyiségekről beszélünk a baktérium kultúrákban található tejcukor vonatkozásában.
Egy, a baktériumokat és táptalajukat magába foglaló kapszula tartalma általában 1-3 liter növényi ételhez, italhoz elég, így elmondható hogy a 0,2 gramm laktóz legalább egy literhez kerül felhasználásra.
Egy liter átlagos tehéntejben 47 gramm laktóz található. Ez a mennyiség 235 darab kapszulában van jelen!
A fermentációs úton előállított ételek és italok probiotikusak, olyan természetes savakat, vitaminokat és enzimeket tartalmaznak, amelyek a kiinduló nyersanyagokban nem voltak benne és amelyek által emésztésünk rendezetté válik, ez pedig egészségünk alapja.
Leírás és Paraméterek
Összetevők:
inulin (probiotikus növényi rost),
Lactobacilus Bulgaricus,
Streptococcus Thermophillus,
Lactococcus Lactis susp. Lactis,
Lactococcus Lactis susp. Cremoris,
Lactococcus Lactis susp. Lactirs biovar,
diacetilaktis,
Leuconostoc mesenteroides,
Leuconostoc Pseudomesenteroides,
Bifidobaktérium Lactis (probiotikum),
maltodextrin,
szacharóz
Általában 42°C-on szoktuk belekeverni a tejbe. Ha eltérünk a hőoptimum közepétől, akkor azt a baktérium törzset fogjuk erősíteni amely hőfokon a kultúrázás történik. Vagyis karakteresebb ízű vagy enyhébb ízű lesz a joghurtod. A joghurt immunerősítő, segíti a bélflóra helyes működését. Kitűnő protein, kalcium és B-12 vitaminforrás, sokféle ásványi sót tartalmaz, ugyanakkor viszonylag kevés kalória van benne.
Felhasználása: A kultúrát kevés langyos vízben vagy tejben, növényi italban oldd fel. Majd ezt az oldatot öntsd hozzá a tejhez, növényi italhoz és alaposan keverd össze.
Adagolás:
1 liter tejhez 1 kanál por adagolása szükséges. A kultúrához mellékelt kanállal annyi port kell kivenni a tasakból, hogy a kanál tele legyen, de nem púpozottan.
Tárolása -18°C-on, mélyhűtőben történjen.
Minőségét (aktivitását) a csomagon jelzett időpontig megőrzi.
Recept ajánlásunk itt található: