Magyarországon a vezetékes víz sok helyen rendkívül kemény, vagyis magas az ásványi anyag tartalma. Emiatt a gyakran használt konyhai eszközeink (például a növényi italkészítőnk, vízforralónk), gyorsan vízkövesedhetnek. Ez a lerakódás nemcsak esztétikai probléma, de idővel rontja a készülékek hatékonyságát is.
Mit lehet, mit nem lehet tenni? Hogyan vegyük elejét a letapadásoknak?
Alapvetően elmondható, hogy a készülékeket nagyon könnyű tisztán tartani. Az egyik fontos tényező, ha elkészültünk a finom tejpótlóval, vagy levessel, mielőbb öntsük ki a tartályból az italt, hogy az étel ne tudjon beleszáradni. Így tulajdonképpen főzés után csak öblíteni kell, illetve mosószeres szivaccsal kicsit áttörölgetni.
Még inkább megkönnyíthetjük a tisztítást, ha meleg vízzel és 1 csepp mosogatószerrel elindítunk egy tisztító (clean), vagy juice programot a program lejárta után.
Gyakran feltett kérdés, hogy lehet-e a gépet mosogatógépbe tenni. Egyértelmű NEM a válasz, mivel elektromos készülék és meghibásodik, ha víz kerül az elektronikába. A fejnek a gépbe lógó része nyugodtan mosogatható, folyathatod is rá a vizet, de a fej többi részét csak törölgesd le nedves ruhával. Amennyiben a fejbe víz kerül, az elektronika, vezérlés, motor (tulajdonképpen az egész gép) meghibásodik, nem javítható, csak cserélhető és ez nem tartozik a garanciális javítások körébe.
Nem csalás, nem ámítás, csupán egy kis ecet…
Szerencsére a vízkő eltávolítása egyszerűen megoldható. Ez az egyszerű trükk nemcsak a vízkőtől szabadít meg, hanem hosszabb élettartamot is biztosít a konyhai eszközök számára.
Öntsünk a készülék aljába 20%-os ecetet, és hagyjuk ázni pár óráig, vagy akár egész éjszaka. A savas közeg feloldja a vízkőréteget, és a készülék újra tiszta lesz. Egy kis dörzsi szivacsos súrolással még jobban rásegíthetünk a folyamatra (kivéve, ha tapadásmentes réteggel ellátott készülékkel rendelkezünk!). Másnap jó forró vízzel öblítsük ki, így makulátlanul tiszta és vízkőmentes lesz az eszközünk.
Látod? Az ecet fantasztikus! Mi nem csak ételekbe, hanem takarításhoz is rendszerint alkalmazzuk. Ez esetben ügyelni kell arra, hogy csak olyan helyiségben használjuk, amit tudunk szellőztetni, illetve húzzunk gumikesztyűt, mert megmarhatja a bőrünket!
Ezt a körülbelül 10 éves Jasmine Green típusú gépet - amely az első készülékeink egyike volt - pár napja tisztítottuk meg. 30 perc ecetes áztatás, majd 10 perc dörzsi szivacsos takarítás. Az eredmény magáért beszél!
Egy szó, mint száz: ecetes áztatással könnyen elejét veheted a letapadásoknak. Érdemes hetente egyszer (vagy használattól függően) megismételni a folyamatot, így megelőzhető a durva letapadások kialakulása.