A krémlevesek számtalan variációban készíthetők, így mindenkinek nyújthatnak gasztronómiai élményt. Selymes állagukkal nyugtatják a gyomrot és elűzik a téli didergést. Nincs is alkalmasabb évszak arra, hogy krémlevesekkel bővítsük a repertoárunkat. Az ekkor szezonális zöldségekben – melyek jellemzően gumósok, gyökérzöldségek – sokkal alacsonyabb a víztartalom, mint a nyári terményekben. Ezzel szemben azonban rendkívül gazdagok vitaminokban, szín és mikro-tápanyagokban, így fogyasztásukkal a hideg hónapokban is tehetünk egészségünkért és vitalitásunkért.
Ekkor szezonális sok répaféle, a cékla, a burgonya, a zeller, a csicsóka, némely leveles zöldség is kapható még, nem is beszélve a keresztesvirágúakról (káposzták, karfiol, brokkoli). Felejtsük el a bolti levesporokat, üveges készételeket! A tél kincseiből felesleges adalékok nélkül is ízes, kellemes textúrájú krémlevest készíthetünk.
Krémlevesek összetevői – mit miért használjunk?
A magas keményítőtartalmú burgonya és csicsóka nagyszerűen sűrít. Előbbi, a semleges íze miatt bármely levesbe keverhető, míg a csicsóka jellegzetes, napraforgóra emlékeztető ízét érdemes kiemelni. Savas közegben érvényesül igazán, így kiváltképp savanykásabb ízvilágú levesek sűrítésére használjuk. E két zöldség előnye továbbá, hogy színük teljesen semleges. Semmilyen irányban nem fogják torzítani sem egy élénkebb, sem egy halványabb alapanyag színét.
A sárgarépa, a cékla és a kelkáposzta mind színanyagban gazdag téli termények. A répa karotinban, a cékla antociánokban, míg a kelkáposzta klorofilban dúskál – ezek mindegyike rendkívül fontos a szervezetünk számára, különösen télen. A két gyökérzöldség íze erőteljesen édes, ami sok lehetőséget rejt magában. Adhatjuk őket akár gyümölcslevesekhez, de egy pikáns, ázsiai ízvilágot is könnyen megteremthetünk a megfelelő fűszerekkel kombinálva. Ezekhez is minden esetben érdemes valamilyen savat adni – gyümölcslevesekben citrusok formájában, míg egy távol-keleti ízvilágot a lime és a különféle ecetek emelnek ki leginkább.
Meglepő kombinációk
Habár néhány, együtt ritkán használt alapanyag párosítása kétkedésre adhat okot, érdemes kísérletezni! Az alábbi krémleves csupa ellentét: a zeller erőteljesen földes íze, a paradicsom savassága és az alma édes, frissítő ízének találkozása. Azonban ízben kerek, harmonikus krémleves születhet ezen alapanyagokból, ha néhány tanácsot megfontolunk.
A zeller íze erősen földes, és könnyen eluralkodik bármilyen ételen. Viszont rendkívül egészséges, így érdemes fogyasztani. Ha nem kedveljük, van egy biztos módszer, amellyel egy pillantás alatt megszeretjük: süssük! Egy kisebb, max. 75 dkg-os zellert mossunk meg alaposan és körömkefével tisztítsuk meg a felületét. Kenjük le a héját kevés olajjal, gazdagon sózzuk, majd csomagoljuk alufóliába. 200 °C-os sütőben kb. 1 óra alatt süssük vajpuhára. Az így elkészült zeller akár szendvicsfeltétnek, akár krémleves sűrítőjeként, akár püréként is csodálatos.
A paradicsom ugyan nem téli zöldség (vagyis gyümölcs), de szerencsére a boltok polcain 500 ml-es kiszerelésben elérhető, koncentrált paradicsomlevek tökéletesen nyújtják a semmihez sem fogható, édes-savas ízélményt. Szezonon kívül válasszuk bátran ezeket, hisz ezek a mediterrán országokban készülnek, így nem lesz ízükre panasz!
És az alma. Az egyik legsokoldalúbb, legtöbbek által kedvelt gyümölcs, melynek annyi fajtája van. Ehhez a leveshez válasszunk édesebb fajtát (pl. gala, jonagold, golden), így akár meg is spórolhatjuk a végső édesítést.
Recept
Hozzávalók 1,3 literes géphez:
- 200 g egészben sült zeller, hámozva
- 150 g paradicsomlé
- 150 g édesebb alma, tisztítva
- 1 kisebb fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- Só, bors, ízlés szerinti édesítő- és/vagy savanyító anyag
- Víz a max. jelzésig
- 1 ek rizs (opcionális – ha sűrűbb, krémesebb levesre vágyunk)
Elkészítés:
A sült zellert, a hagymákat és az almát kockázzuk fel, majd tegyük a gép tartájába (esetleg kevés rizzsel). Öntsük fel a paradicsomlével, ízesítsük gazdagon ekkor még csak sóval és borssal, majd a max jelzésig töltsük vízzel a gépet. Krémleves programon készítsük el. Ízlés szerint variálható – egy kis mézzel kiegészítve pirított diót kínáljunk hozzá, míg ha vörösborecettel mélyítünk az ízeken, akkor kenyérkockákkal tálaljuk. A crouton-t készítsük egy kevés olajon megpirítva, majd hintsünk meg sörélesztőpehellyel, így a sajtos pirítós ízvilágát idézhetjük meg.
Kíváncsi vagy mivel főzzük ezeket a fantasztikus leveseket? KATTINTS IDE!