Advent, karácsony. Az ünnepi időszak, mely mindenkinek jelent valamit. Legyen az a vallás, szép gyermekkori emlék, a pihenés, a hó, a finom ennivaló… mindenki társít valamilyen pozitív képet a decemberi időszakhoz. Mi egy fantasztikusan finom tejmentes kalács receptjével, és néhány tanáccsal segítünk abban, hogy az ünnep teljes és stressztől mentes legyen.
A decemberi hónap bizony leginkább egy hullámvasúthoz hasonlít – már közeleg az év vége, de még annyi a tennivaló, a kötelezettség, melyet teljesítenünk kell. Ez a teljesítési nyomás kiegészítve a magánéleti elvárásokkal gyakran okoz stresszt, szorongást, mely meggátolja, hogy a szép pillanatokat valóban megéljük. Ha már a munkahelyi vállalásainkkal kapcsolatos stresszt nem tudjuk csökkenteni, tegyünk arról, hogy legalább a szeretteinkkel töltött idő minőségi legyen – szorongástól, és természetesen tejtől mentesen.
Merjünk változtatni a hagyományokon
A magyar konyha meglehetősen sok tejterméket használ – nincs is máshogy ez az év végi, ünnepi időszakban sem. A hagyományos, magyar ételek elmaradhatatlan hozzávalója ilyenkor is a tejföl, a túró, a tejszín, a vaj… azaz minden, ami az ezekre érzékenyeket megfosztja az ünnepi falatoktól. Ám ha egy kicsit jobban belegondolunk, ennek nem kell feltétlenül így lennie. Ma már szinte minden tejterméket tudunk helyettesíteni egészséges, házilag készített növényi alternatívákkal, melyek nemcsak, hogy a diétázók kedvencei lesznek, de a hagyományos étrendet követőknek is alig fog feltűnni a különbség.
Régi és új ízek – mindenkinek!
Habár sokan ragaszkodnak a hagyományos ünnepi menüsorhoz, az advent és a karácsony nem az ételektől lesz az, ami. Soha nem rajongtunk a rántott halért majonézes krumplival? Gondoljuk újra! Készítsünk helyette roston sült tengeri halfilét tejmentes gratin burgonyával, így az alapanyagok változatlanok, de az ízek és textúrák egész mások. A másik csapatba tartozunk, és bármit megtennénk azért, hogy a töltött káposztát ne tejföl nélkül kelljen elfogyasztanunk? Ez sem akadály. Készítsük el hagyományosan az ételt, és ha már alkotunk, a frissítő tejfölt is készítsük mi! Minden süteményrecept, mely a repertoárunkban szerepel, csak úgy dúskál a tejtermékekben? Sebaj! Cseréljük a tejet növényi italra, a tejfölt növényi joghurtra vagy tejfölre, a túrót kölestúróra, a tejszínt növényi tejszínre és máris megoldottuk a problémát. A Vegital minden gépe egy csoda, mely nem csak, hogy lehetővé teszi a helyettesítők megalkotását, de meg is könnyíti a munkánk. Bármelyik italkészítővel készíthetünk alapokat, a fermentálót pedig bevethetjük az íz fokozására és a jótékony baktériumflóra kialakítására. A www.tejmentesreceptek.hu oldal minden fent említett helyettesítőhöz receptek sokaságával támogatja a munkánkat! De, hogy ne hagyjunk ünnepi recept nélkül senkit sem, egy felhőpuha, illatos kaláccsal mutatjuk meg, hogy az ünnep tejmentesen is igazi lehet!
Narancsos kakaós kalács
A kalácsban felhasznált tangzhong egy dél-ázsiai technika, mely zselatinizált liszttel dúsítja a tésztát, így a kisült sütemény sokkal tovább marad puha. Az eredeti recept kovásszal készül, ez kölcsönöz ellenállhatatlan ízt és textúrát a kalácsnak. Élesztővel is elkészíthető, ám ebben az esetben a folyékony és a száraz összetevők mennyiségei kissé változhatnak. Figyeljük a tészta állagát, és egy puha, nem tapadó, selymes, hólyagos textúrát próbáljunk meg elérni.
Narancsos tangzhong:
- 125 g frissen facsart narancslé
- 25 g kenyérliszt
Tészta:
- 100 g friss madre kovász (vagy 5 g szárított élesztő)
- 170 g finomliszt
- 50 g kenyérliszt
- 60 g rétesliszt
- 60 g kristálycukor
- 1 zacskó vaníliás cukor
- 1 db tojás (el is hagyható, ebben az esetben vegán is a kalács – helyettesíthető 10 g kókuszzsír és 10 g tejszín keverékével)
- 80 g növényi tejszín (sok múlik a liszten, egy puhább tésztaállag elérése a cél)
- az elkészített tangzhong
- 32 g kókuszolaj
- 2 g só
- 1 narancs reszelt héja
- 2-3 ek kakaópor
Elkészítés:
A narancslevet és a lisztet keverjük csomómentesre, majd lassan, folyamatosan habverővel keverve hevítsük 65 °C-ra. Ha nincs hőmérőnk, egy rántás állagot keressünk, mikor a keverék kavarása közben már látszik a lábas alja. Ekkor szedjük ki egy tálba, és hagyjuk lehűlni.
A főtésztához a madre kovászt (vagy élesztőt), a növényi tejszínt, a tojást, a kétféle cukrot és a narancsos tangzhong-ot keverjük össze, majd kb. 10 percig hagyjuk állni. Ezután adjuk hozzá a liszteket, keverjük el, hogy sehol ne maradjon száraz lisztszemcse, és 30 percig hagyjuk ismét pihenni a tésztát (élesztővel készülő kalácsnál ez kihagyható, rögtön dagaszthatunk). Célszerű a dagasztást géppel végezni, ugyanis kezdetben nehezen kezelhető az állag, és sokáig kell dolgozni. Dagasszuk a tésztát 10 percig, majd adjuk hozzá a sót és a narancshéjat, két részletben a kókuszolajat.
A tésztát ablakosra dagasszuk.* Ha elkészültünk, a kakaóport keverjük ki annyi növényi tejszínnel, hogy egy sűrűn folyó krémet kapjunk. Mérjük le ennek a keveréknek a súlyát. A tésztát úgy osszuk kétfelé, hogy az egyik rész annyival legyen kevesebb, amennyi a kakaós krém súlya. A kisebb súlyú tésztába gyúrjuk bele a kakaós masszát. Úgy dolgozzunk, hogy a natúr és a kakaós tészták állaga megegyezzen.
Innentől következik a kelesztés. A kovászos kalácsnál a tésztákat két, fedett tálban kb. 4 órát érleljük szobahőmérsékleten, közben 3-szor hajtogassuk át. A térfogat növekedés kb. 1/3-nyi. Ha élesztővel dolgoztunk, akkor a tésztákat kb. 1 óráig kelesszük, míg duplájára kel. Ha a kellő térfogat növekedést elértük, mindkét tésztát egyenlő (mérleggel mérjük) részekre osztjuk (minimum 3, de inkább 4 részre) és gombócozzuk, majd a kovászos tésztát 30 percig pihentetjük, az élesztőssel rögtön dolgozunk tovább.
A formázáshoz egy natúr és egy kakaós tésztát tegyünk egymás mellé kissé lisztezett felületen, majd nyújtófával sodorjuk téglalap alakúra. Mind a két oldalt hajtsuk be kb. 1/3 részig, így a színek átfedik egymást. Az így kapott formát nyújtsuk hosszúra, majd tekerjük fel, és helyezzük egy olajjal kikent őzgerincformába. A többi tésztagombóccal ugyanígy járjunk el. A kalácsot addig kelesszük, míg bőven a forma fölé kel. Ez a kovászos változat esetében 16 °C-on kb. 10 óra.
Felvert tojással vagy növényi tejszín és kevés cukor keverékével kenjük le a tetejét, és 200 °C-ra előmelegített sütőben süssük kb. 40 percet. Ha nagyon barnulna, fedjük le alufóliával. A kész kalácsot hagyjuk teljesen lehűlni, csak hidegen szeleteljük.
* Az ablakos kifejezés arra az állapotra utal, mikor a tésztát ujjaink között vékonyra húzva szinte átlátunk rajta. Ekkor megfelelően kialakult a gluténháló, mely a végső, levegősszerkezetet eredményezi.
Kíváncsi vagy mivel főztük a növényi tejszínpótlót? Kattints IDE!