Kovászoljunk uborkát!

Semmi nem kiáltja úgy, hogy “nyár”, mint az étkezések elmaradhatatlan eleme, a roppanós, kovászos uborka, mely akkor esik a legjobban, mikor a levegő és az uborka hőmérséklete közötti eltérés apró páracseppeket fest a tálka oldalára. A nyári meleg és a bőséges csapadék (bár manapság inkább locsolás) elegye katalizátorként hat a zamatos termények növekedésére. Nem más a helyzet az uborkákkal sem. 
Ha azt mondjuk, uborka, mi jut eszünkbe? Egy dolog biztos: az élénk zöld szín. De minden más változhat: aprótüskés vagy szemölcsös felület, fekete vagy fehér tüskék, keskeny, hosszú, rövid, zömök, csúcsos vagy tompa forma, lukacsos vagy egységes belső, kesernyés vagy édeskés íz… mint Gombóc Artúr és a csokoládé, a végtelenségig lehetne sorolni, hogy milyen faji sokszínűség jellemzi ezt a zöldséget. 
Ha azonban savanyításban gondolkodunk, egyértelműen a fürtös uborkafajták között érdemes nézelődnünk. A nemesített fajták legfeljebb 12 cm-es hosszúságúak és harsanóan roppanósak, jobban megőrzik állagukat az ecettel vagy sóval való kezelés során.    

A kovászos uborka talán azért is annyira népszerű, mert kevés alapanyagból, szinte biztos sikerrel készíthetünk egy bélbaktériumainkat tápláló, ízletes savanyúságot. Valóban, uborkán, vízen, són, és valamilyen indító kultúrán kívül nem is kell semmi más. Ám mint minden, kevés alapanyagot tartalmazó receptnél, a kulcs itt is az alapanyagok minőségében rejlik. Az uborka friss, lehetőleg kisebb méretű változata a tökéletes, vízből mindenképp szűrtet vagy ásványvizet érdemes választani, és a só is kötelezően jódmentes.
Az indító kultúráról megoszlanak a vélemények. Több iskola is van, mindenkinek más íz jelenti „a” kovászos uborkát. A célunk egy sós közegben való tejsavas erjedés, mely hatására a penészgombák és káros baktériumok helyett a bélflórát támogató baktériumok szaporodnak el. A félreértés elkerülése végett, magához a folyamathoz nem szükséges feltétlenül semmilyen katalizátor – a megfelelő koncentrációjú sóoldat megfelelő hőmérséklet mellett magától is elkezdi megdolgozni a zöldséget. A hagyományosan ismert íz és állag, valamint a rövidebb készítési idő érdekében azonban tanácsos valamivel rásegíteni a folyamatra. Használhatunk speciális starter kultúrát – ilyet találunk a Vegital webshop-ban is. 

 

A legtöbbek által ismert módszer, hogy kenyérrel indítják be az erjedést. Ha ezt választjuk, lehetőség szerint kovászos, jó minőségű kenyeret használjunk, és ne ipari, gyorskelesztésű termékeket.
Ez a módszer sokakat riaszt viszont attól, hogy belemerjenek kóstolni a kovászos zöldségekbe. És őszintén? Ez nem is csoda! Ugyanis nem valami vonzó látvány az üveg tetején levő ázott, kissé szürkült kenyér. A lé is különösképp zavaros lesz, ha így készül a savanyúság, és keletkezik egy olyan mellékíz is, melyet sokan egyszerűen nem tudnak elfogadni. 
Ha kenyérrel szeretjük, így szoktuk meg, használjuk ezt a módszert. De ha a hideg kiráz minket tőle, vagy egészségügyi korlátaink vannak, van más megoldás is! Ha az utóbbi áll fent, akkor valószínűleg a glutén az, amit nem tolerál a szervezet. Ekkor lehet alternatíva a starter kultúra vagy akár a burgonya. Igen, burgonya! Gluténra diétázó személyeknek a legolcsóbb választás, mely jó közelítéssel ugyanolyan eredményt ad, mint a kenyér.

 

Ám! Ha nem a glutén a probléma, hanem egyszerűen csak nem vonz minket az ázott kenyeres változat, forduljunk a legkézenfekvőbb lehetőséghez. Hisz, a nevében is benne van! Kovászos uborka. Ha az üveg aljára kb. 10 g keményebb típusú kovászt helyezünk, majd erre kerülnek az uborkák, az ízlés szerinti ízesítők, és így öntjük fel sóoldattal, az eredmény csodásan ropogós, mellékíz és szúrós illat nélküli, frissítő savanyúság lesz, mely levének is minden cseppje kincs.

Ám mi van akkor, ha a nyári időjárás megtréfál minket, előgyűlnek a felhők, beköszönt a csípős idő, és mi uborka nélkül maradunk? A Vegital fermentálóra ekkor is támaszkodhatunk. Ugyanis a tévhittel ellentétben, az erjesztéshez nem napfény kell, hanem meleg. És a fermentáló épp optimális hőmérsékleten tartja a zöldséget, mely a gépben 2 nap alatt elkészül! Készítsük úgy, ahogy szeretnénk: starter-rel, kenyérrel, burgonyával vagy kovásszal, fokhagymával vagy anélkül, kaporral vagy nélküle, nincsenek szabályok! Jobban mondva egy: a sóoldat koncentrációja minimum 2% legyen. Akkor teljes lesz a siker! A recept ITT található!             

Te is szeretnél ilyen finom uborkát készíteni, akár télen is? A Vegital fermentálóival akár a téli hónapokban is előidézhetsz nyári ízeket! ha kíváncsi vagy az erjesztőgépeinkre, KATTINTS IDE!

Ha nagyobb mennyiségben szeretnénk kovászolni, érdemes egy 5 literes üvegbe a fűszerek és az indító mellé annyi uborkát halmozni, mely kb. az üveg feléig ér. Savanyúság leszorítóval, vagy valamilyen praktikával, például egy torma darabbal minél inkább az üveg alján maradásra bírni, majd színig tölteni az üveget a sóoldattal. Ekkor ugyanis a folyamat végére lesz annyi uborkánk, amit kényelmesen el tudunk pakolni a hűtőben és lesz rengeteg isteni, üdítő kovászos uborka levünk. Erre lesz szükségünk a következő hűvös, üdítő krémleveshez, melyet a Vegital növényi italkészítő bármelyikével elkészíthetünk.

Uborka krémleves

Hozzávalók 1,3 liter űrtartalmú géphez:

  • Kevés olívaolaj
  • 15 dkg cukkini
  • 4 db kovászos uborka
  • 1 dl növényi joghurt vagy tejszín
  • Ízlés szerint fűszerek
  • 1 dl alaplé, vagy vízben feloldott adalékanyag mentes leveskocka
  • Kovászos uborka lé

Elkészítés: 

Az olívaolajon pirítsuk meg a kockákra vágott cukkinit. A kovászos uborkákat is vágjuk kockákra, majd tegyünk minden zöldséget a gépbe. Ha a kovászos uborka készítéséhez használtunk fokhagymát, tegyünk bátran egy gerezdet ebből is a gépbe. Adjuk hozzá a tejhelyettesítőt, az alaplevet, és öntsük fel annyi kovászos uborka lével, hogy a folyadék a min jelzésig érjen. Helyezzük rá a gép tetejét, majd indítsunk juice programot. A kész levest hűtsük be és tálaljuk pirított, ropogós magvakkal, kenyérkockával, sörélesztő pehellyel.
Tipp: A leves állagát  aszerint, hogy mennyire szeretnénk sűrűre. Tehetünk bele több zöldséget, vagy akár egy kevés xanthan-al is módosíthatunk.

További receptekért KATTINTS IDE!

A cikkhez felhasznált forrás ITT található.