A húsvéti időszak a kereszténység legjelentősebb ünnepe, Jézus Krisztus feltámadását, az emberiség megváltását szimbolizálja, időpontja a 325-ben tartott első niceai zsinat döntése értelmében a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni első vasárnap.
Jézust a zsidó húsvét előtt ítélte halálra Poncius Pilátus, nagypénteken keresztre feszítették, és vasárnap hajnalban, föltámadván a halálból, megmutatkozott tanítványainak.
Micsoda történet!
Bevallom, nem vagyok a hagyományokat pontosan követő mintaháziasszony, sőt, olyannyira nem, hogy ez volt az első húsvéti kalács próbálkozásom. Olyan is lett, a kalács Katás. A fonásnak is többször álltam neki, a végén nem is csillogott úgy, mint szerettem volna, de az én kiskalácsom volt és délutánra el is tűnt az asztalról, megették a gyerekek, szóval mégiscsak jó, hogy nekiálltam! Erre bíztatlak téged is, kedves olvasó! A kalács az kalács. Merjünk kísérletezni!
A húsvéti ünnepet 40 napos böjt, a nagyböjt előzi meg, az ünnepi asztalt jellemzően bárányhússal, sonkával, tojással, kaláccsal terítik.
A látszólag legkönnyebbet választottam a menüből, viszont rendhagyó receptet ötöltem ki, azokra is gondolva, akik nem tudnak, vagy nem akarnak tejtermékeket fogyasztani; alternatívákat ajánlva vegán olvasóimnak is.
A negyven napos böjt után, akárhogy is készítjük, biztosan megérdemeljük!
Hozzávalók:
500 gramm tönkölybúzaliszt
60 gramm vaj (vegánoknak: kókuszkrém)
3 evőkanál eritrit
1 teáskanál méz (vegánoknak: kókuszvirág cukor)
25 gramm élesztő
fél teáskanál só
250 ml zab ital, melyhez a recept a tejmentes receptek oldalon található.
Elkészítés:
Az élesztőt a mézzel felfuttatjuk a zab ital felét felhasználva. Közben a lisztet átszitáljuk, a sót és az eritritet összekeverve benne. Hozzáadjuk a vajat, és összedolgozzuk a liszttel. Ha az élesztő felfutott, belekeverjük a lisztbe, hozzáöntjük a többi zab italt is, és átgyúrjuk a tésztát. Addig dagasztjuk, amíg a tészta selymes, hólyagos nem lesz. Majd letakarjuk, meleg helyre tesszük, és a duplájára kelesztjük. Ezután a megkelt tésztát kétféleképpen készíthetjük;
Fonott kalács:
A fonáshoz a tésztát három részre osztjuk (kezdők nyugodtan használhatnak mérleget az egyforma darabok kidekázáshoz), majd megpróbáljuk egyforma hosszú és nagyjából egyenletes vastagságú kígyóvá sodorni. A fonás közben ügyeljünk arra, hogy az egyes ágakat jó tömör fonattá alakítsuk. A fonat elejét és végét a kalács alá hajtjuk.
Másik - és lényegesen megnyugtatóbb - megoldás, hogy egyben hagyjuk, kenyérformaként.
A kalácsot ezután tepsire helyezzük, és még 20–25 percig kelni hagyjuk. Hogy fényes legyen, a tetejét bekenjük egy kevés kókuszolajjal, végül 180 fokra előmelegített sütőben, 30 perc alatt megsütjük.
Édesszájúak kedvükre díszíthetik cukormázzal, kisebb cukrokkal, aszalt gyümölcsökkel, akár ehető virágokkal - https://sokszinuvidek.24.hu/otthon-keszult/2017/07/30/37-eheto-virag-amit-sokoldaluan-hasznalhatunk-a-konyhankban/ - is!
Tipp: Cukormázat legkönnyebben 25 dkg porcukor, vagy akár ertitrit és 4 evőkanál növényi ital segítségével pillanatok alatt varázsolhatunk a kalácsunk telejére.