A vegital.hu (tejmentes) sütiket használ

Sütiket használunk a tartalmak és hirdetések személyre szabásához, közösségi funkciók biztosításához, valamint weboldalforgalmunk elemzéséhez. Ezenkívül közösségi média-, hirdető- és elemező partnereinkkel megosztjuk az Ön weboldalhasználatra vonatkozó adatait, akik kombinálhatják az adatokat más olyan adatokkal, amelyeket Ön adott meg számukra vagy az Ön által használt más szolgáltatásokból gyűjtöttek.

Hisztamin intoleranciára gyanakszol? Tudj meg róla többet!

Tünetek, amik hisztamin intoleranciára utalhatnak:
Egyre többen jelentkeznek be dietetikai tanácsadásra puffadásra, nagy mennyiségű gázképződésre, alvászavarra, torok viszketésre, migrénes jellegű fejfájásra, csalánkiütésre, viszketésre panaszkodva.
Tapasztaltál már TE is hasonló tüneteket vagy akár többet is ezek közül? Lehetséges, hogy a panaszaidat hisztamin intolerancia okozza. Ezek csak a leggyakoribb ráutaló tünetek, a fentieken túl jelentkezhetnek még;

Bőrgyógyászati tünetek:

  • bőrpír, ekcéma, helyi ödéma

Allergológiai tünetek:

  • orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés
  • torokfájás, torokgyulladás
  • légszomj, arcödéma és szemhéj ödéma összessége
  • nehézlégzés, ritkán asztmás roham

Szív- és érrendszeri tünetek:

  • heves szívdobogásérzés
  • szívritmuszavar

Gasztrointesztinális tünetek:

  • puffadás, gázosodás, hasfájás, görcsök, hasmenés
  • hányinger, hányás
  • reflux
  • alkohol fogyasztása után jelentkező kivörösödés, intenzív rosszullét

Neurológiai tünetek:

  • fejfájás, szédülés

Pszichés tünetek:

  • alvászavar, kimerültség
  • szorongás, stressz, idegesség

Nőgyógyászati tünetek:

  • hőhullámok
  • fájdalmas menstruáció

Ne ess kétségbe! Azt javaslom, hogy első lépésként fordulj a kezelőorvosodhoz és vizsgáltasd ki teljes körűen, mi okozhatja valójában a problémákat. Nem kizárólag a hisztamin intolerancia állhat a háttérben. Az étrendterápiát és szükség esetén a gyógyszeres terápiát is a pontos diagnózis ismeretében személyre szabottan lehet/érdemes elkezdeni.

De egyáltalán mi az a hisztamin?
A hisztamin egy fontos kémiai közvetítő anyag, egy úgynevezett biogén amin, mely minden emberi és minden állati szövetben megtalálható. 

  • A hisztamint az emberi szervezetben a hízósejtek termelik, nagyobb mennyiségben például allergiás reakció esetén. 
  • A vastagbélben velünk szimbiózisban élő mikroorganizmusok is előállíthatnak hisztamint, de megfelelő működésük esetén segítenek annak lebontásában is.
  • Mindemellett kisebb mértékben, de fizikai (pl. sportolás), pszichológiai (pl. stressz) vagy kémiai (pl. hormonok, menstruáció) ingerek is felelősek a hisztamin felszabadulásáért.
  • Létrejöhet növényi, állati részek fermentációjakor a mikroorganizmusok anyagcseretermékeként. A táplálékok biogén amin koncentrációja függ a mikroorganizmus fajtájától, az enzimaktivitástól, a rendelkezésre álló fehérjetípustól.

A hisztamin tehát a szervezetünkben is termelődik, részben pedig élelmiszereink is tartalmazzák, vagy felszabadítóként viselkednek, valamint bizonyos gyógyszerek is problémát okozhatnak.
Gond akkor van, ha a szervezet nem képes megfelelően lebontani a felszabaduló és/vagy szervezetbe ételekkel, italokkal bejutott hisztamint. Ekkor jelentkezhetnek tünetek.

Magas hisztamin-tartalmú ételek elfogyasztása után már pár órán belül kialauknak a tünetek, de az is előfordul, hogy a panaszok nem étkezés után, hanem akár napok múlva kezdődnek. Igaz ez főleg a hisztamint felszabadító élelmiszerek, ételekre, tényezőkre, valamint a nap folyamán összeadódhat az élelmiszerek hisztamin-tartalma.

Miért alakul ki hisztamin intolerancia?
A konkrét kiváltó okok a mai napig vitatottak.
A szervezetben a hisztamint a DAO (diamino-oxidáz) enzim bontja le. 
Akinél ez az enzim csökkent mértékben termelődik, hisztaminban gazdag étel fogyasztása után a korábban felsorolt tünetek lépnek fel.

Ezen kívül számos egyéb, feltételezett oka lehet a hisztaminózisnak, például: 

  • DAO enzim-blokkoló gyógyszerek 
  • mikrobiom egyensúlyának felborulása, melynek oka lehet az egészségtelen étrend vagy antibiotikum kúrák, a bélflóra alacsony diverzitása  
  • bélbetegségek (pl. vírusfertőzés, SIBO, irritábilis bélszindróma)
  • társulhat cöliákiához vagy nem nem cöliákiás glutén érzékenységhez is 
  • hormonális zavarok; endokrinológiai problémák, nőgyógyászati problémák

Hogyan lehet kivizsgáltatni, hogy valóban hisztamin intoleranciád van-e?
Ha az orvosban is felmerül a gyanú a páciens részletes kikérdezése után, hogy hisztamin intoleranciáról van szó, akkor el fog küldeni egy vérvételre. A vizsgálat során a DAO enzim működését mérik. Ha igazolódik enzim alulműködése, akkor elkezdődhet a célzott kezelés.

A kezelés 3 pillére

1.Egyénre szabott diétás étrend kialakítása
Orvosi diagnózis birtokában el lehet kezdeni dietetikus segítségével az egyénre szabott étrend megtervezését.  A toleranciaszint páciensenként eltérő, ennek megfelelően hisztamin-szegény, vagy akár szinte hisztamin mentes diétára lehet szükség egy időre. Sok esetben az étrend terápia már magában is hatásos.
Azért is érdemes dietetikussal konzultálni, hogy az étrend megfelelő mennyiségben és minőségben tartalmazza a szervezet számára szükséges tápanyagokat, vitaminokat, ásványi anyagokat a megszorítások ellenére is. Szakemberként a kiváltó ok vagy a társuló probléma diétás kezelésével összehangoltan állítok össze étrendet. Bevásárlási tippeket adok és recept ötleteket.
Minden esetben javasolt személyre szabott Probiotikum kúra is az étrend terápia kiegészítéseként, mert a bélflóra egyensúlyának helyreállítása a gyógyulás kulcsa. A sérült, gyulladt belekben a környezet nem kedvez az enzim termelésének. A mikrobiom helyreállításával (protektív és patogén baktériumok aránya) teljes egészében megszüntethetőek a különböző tünetek.
Általános jótanácsok az étrend kapcsán, amit minden hisztamin intoleranciás páciensnek érdemes szem előtt tartani:

  • Az erjesztett (fermentált), érlelt vagy érett (nem friss) élelmiszereknek magasabb a hisztamin-tartalma
  • Húsok, halak fogyasztása csak a frissen, azonnal elkészítve javasolt
  • Friss, helyi, szezonális, ütődéstől, barnulástól mentes zöldséget, gyümölcsöt vásárolj, és nagyon alaposan mosd meg!
  • Ne vásárolj közeli lejáratú élelmiszert!
  • A megvásárolt élelmiszert, ételt mihamarabb készítsd el és fogyaszd el!
  • Ha nem dolgozod fel azonnal, akkor megfelelő jól záródó edényben fagyaszd le
  • Kerüld a füstölt, tartósított, feldolgozott, konzervált ételeket, érlelt sajtokat
  • Minden alkohol szigorúan tilos

Számos élelmiszerben fordulnak elő biogén aminok és hisztamin, amelyeknek a koncentrációja az érés folyamata során fokozatosan növekszik.
A táplálékokban alacsony koncentrációnak tekinthető a 10 μg/g alatti hisztamintartalom, míg toxikus mennyiségűnek az 50 μg/g fölötti. Más besorolás szerint alacsony hisztamintartalomnak felel meg az 5 mg/kg, közepesnek az 5-20 mg/kg, és magasnak a 20 mg/kg fölötti hisztaminkoncentráció. 
Az egyéni tolerancia szint meghatározásához az étrendi napló vezetése is elengedhetetlen.

2.DAO enzim tartalmú készítmény alkalmazása
A diéta kiegészítéseként javasolt diamino-oxidáz enzim-tartalmú készítmény. Ehhez nem szükséges orvosi javaslat, a dietetikussal egyeztetve is alkalmazható
Vigyázat!  Bizonyos gyógyszerek gátolhatják a DAO enzim működését vagy hisztamin-felszabadítóként viselkednek. 
Például: acetilszalicilsav, diclofenac, indometacin, ketopfrofen, metamizol, naproxen, pethidine, pirazolonok hatóanyagú készítmények

3.Gyógyszeres kezelés antihisztaminnal
A gyógyszeres kezelés szerencsére nem mindig szükséges, ezt az orvos mérlegeli. Ha úgy dönt, hogy kell antihisztamin, akkor ennek kiválasztása, felírása, dozírozása orvosi kompetencia. Önmagában azonban a gyógyszer sem elégséges, mert csak a tüneteket enyhíti. A kezelés akkor lehet sikeres, ha mellette betartod a dietetikus által összeállított hisztamin-szegény diétát.

Elmúlhat a hisztamin intolerancia?
A hisztaminózis nem betegség, hanem egy állapot, mely nem tekinthető véglegesnek.  
Az intolerancia – a táplálékallergiákkal ellentétben – nem jár immunreakcióval, noha a tünetek nagyon hasonlóak. Az allergiával szemben ezek a tünetek kezelhetőek, elmúlhatnak akár végleg is. Azonban akár ki is újulhatnak a tünetek egy stresszesebb időszakban, akut vagy krónikus betegség után, vagy ha korábbi helytelen életmódunkhoz térünk vissza.
Hogy mennyi idő alatt válhat az érintett páciens tünetmentessé, az teljesen egyénfüggő, de tapasztalataim szerint legalább 3 hónap kell a teljes regenerációhoz.

Nyikos Ráhel dietetikus
www.tudatosdieta.hu

Felhasznált irodalom: 
MDOSZ hírlevél
Új DIÉTA 2013/2-3

Olvasnál még a témában? Kattints IDE!

Az oldal tetejére