Kisgyermekként sokan nem szerettük ezt a különleges zöldséget, ami nem is csoda, ha a túlecetezett savanyúsággal vagy a majonézzel nyakon öntött salátával találkoztunk először. Pedig mennyi íz, mennyi lehetőség rejlik benne. A cékla esetében a répához hasonlóan a földalatti gumótermést fogyasztjuk leggyakrabban, de mikor a fiatal növények kezdenek megbokrosodni, a termelői piacokon találkozhatunk csomóba kötött, leveles céklával is. Érdemes ezt is kipróbálnunk, hisz ezen gumók még zsengébbek, sokkal nagyobb a víz, mint a keményítőtartalmuk, és édesebbek is. Nem is szólva a zamatos levekről, melyekből mennyei saláta, de a Vegital főzőivel akár krémleves is készülhet. A gumóhoz hasonlóan, ám azoknál csekélyebb mértékben a levelek is A-, B1-, B2- és C-vitaminforrások, mely kiegészül folsav, foszfor, kén, nátrium, kálium, vas és magnézium tartalommal. Arra azonban ügyeljünk, hogy csak a termelői, vegy- és permetszerektől mentes leveleket fogyasszuk.
Fine dining körökben évek óta töretlenül tart a cékla népszerűsége. Egyes séfek komplex fogásokat építenek erre a zöldségre – egy tányér akár 25-30 eltérő textúrájú céklaelemet is rejthet. Az otthoni konyhában ennek replikálása persze számos nehézségbe ütközik, de így is jóval túlmutat a lehetőségek száma a már említett, közismert példákon. Nézzünk most ezekből néhányat a teljesség igénye nélkül.
A cékla alapvetően édes ízű, ám találkozhatunk olyan fajtákkal, melyek erősen földes, már-már savanykás ízjegyeket hordoznak. Ezek a fajták kiválóak krémleveshez. Ötvözzük őket édeskés, illetve citrusos ízekkel, majd lágyítsuk a kész levest valamilyen növényi "tejszínnel". Ugyanezek a példányok tökéletesen alkalmasak sütésre is, hisz a magas hőmérsékleten, sokáig tartó hőkezelés hatására az, ugyancsak kis mennyiségben megjelenő cukor karamellizálódik, így alakítva át a földes ízeket. Ha sikerül igazán édes céklát vennünk, a lehetőségeink száma határtalan. Használjuk salátába nyersen, főzve vagy sütve, készítsünk belőle süteményt, ízletes Kubu jellegű italt vagy izgalmas, egzotikus krémlevest. Ezek az édes példányok remekül érvényesülnek savas közegben, így párosítsuk citrusokkal (pl. naranccsal, grapefruit-tal) vagy marináljuk. Különösen harmonizál érlelt, sötét színű balzsamecettel.
Miben segít a Vegital?
A Vegital növényi italkészítői és fermentálója megannyi lehetőséget teremtenek e sokoldalú alapanyag feldolgozására. Rövid idő alatt is igazán puhává varázsolják a céklát, így számos lehetőséget kínálnak elkészítésére.
Egzotikus céklakrémleves 1,3-l-es növényi italkészítővel
Hozzávalók:
- 2 ökölnyi cékla (a kevésbé édes változat is tökéletes)
- 1 nagyobb alma
- 1 közepes narancs
- 1,5 ek rizs
- 1 nagy gerezd fokhagyma
- 0,5 cm friss gyömbér
- Só, frissen őrölt bors
- Ízlés szerint növényi "tejszín (vagy joghurt)"
Elkészítés:
A céklát hámozzuk, és kockázzuk a gépbe. Az almát héjastul kockázzuk a tetejére, a narancsot pedig hámozva tegyük az italkészítőbe. A gyömbért és a fokhagymát érdemes lereszelni, így biztosítva, hogy a gép egyenletesen eldolgozza ezeket is. A rizs mindig felülre kerüljön, így elkerülhetjük, hogy letapadjon a készülékben. Töltsük a max jelig vízzel, ízesítsük gazdagon sóval és feketeborssal, majd indítsunk krémleves (Smooth) programot. Az idő letelte után kóstoljuk a levest, ízesítsük, ha szükséges, majd adjuk hozzá a joghurt vagy tejszín helyettesítőt, és a gép segítségével elegyítsük ezeket (Juice). A kész levest tálalhatjuk pirított kenyérkockával vagy magvakkal, de ha szeretnénk igazán kiemelni a cékla ízét, itt egy szuper tipp!
Skandináv ropogós kenyér
Hozzávalók:
- 250 g kb. 80%-os hidratáltságú, teljes kiőrlésű rozslisztet min. 50%-ban tartalmazó kovász
- 50 g nagyszemű zabpehely
- 1 ek semleges ízű olaj
- 100 g vegyes magkeverék (napraforgó, len-, szezám-, tökmag)
- 2 tk só
Elkészítés:
A kovászt este keverjük be, és hagyjuk legalább 18-20 órát savanyodni. Majd keverjük hozzá a többi alapanyagot a felsorolt sorrendben (a sót utoljára!). Az így kapott, viszonylag híg tésztát simítsuk ki amilyen vékonyan csak tudjuk egy szilikonos sütőpapírra vagy szilikonos sütőlapra, és süssük 190°C-on addig, míg a széle elkezd felpöndörödni. Vegyük ki a sütőből már szilárd tésztát, hagyjuk pár percig hűlni, majd tépjük kisebb darabokra. Süssük tovább, amíg mindenhol egyenletesen ropogós nem lesz. Hűtsük ki teljesen, majd halmozzuk légmentesen zárható dobozba. Kínáljuk bármilyen krémlevessel vagy mártogatóssal, vagy csak ropogtassuk magában.
Túl a régi rémálmokon – a céklasavanyúság titka
Nem lesz egyszerű, de feledkezzünk meg az eddig ismert, bántóan ecetes vagy émelyítően cukros változatokról. A Vegital fermentálójával egyszerűen készíthetünk olyan savanyúságot, mely nem igényel plusz ízesítést, és nem tartalmaz tartósítószereket. Van azonban néhány dolog, amire érdemes figyelni!
Hozzávalók:
- Kb. 600 g cékla
- Jódmentes só
- Tisztított víz
- Mezofil baktérium kultúra
Elkészítés:
A céklát héjastul tegyük egy nagy lábasba, forraljuk fel, hagyjuk bugyogni 20 percig, majd zárjuk el a lángot. Hagyjuk a forró vízben a tűzhelyen, míg kezelhetőre nem hül. Ezzel a módszerrel nem kevés energiát takaríthatunk meg, hisz egyébként sokáig kellene főznünk a céklát, hogy megpuhuljon. Ne főzzük azonban túl puhára, ez nagyon fontos! Szedjük ki időben a vízből, megőrizve ezzel a harapható állagot.
Ha langyosra hűlt, hámozzuk meg. Ezt akár kézzel is könnyen megtehetjük, hisz a főtt cékla szinte elválik a héjától. Ha nem szívesen bajlódunk vele, használjunk egy zöldséghámozót. Nagyban megkönnyíti a munkát, és kevés felesleg keletkezik. A tisztított céklákat mossuk meg, majd szeleteljük vékonyra a nekünk tetsző formában. Ezt végezhetjük akár szeletelő géppel, vagy késsel is. Ebben az esetben arra figyeljünk, hogy a szeletek ne legyenek túl vastagok, mert akkor több időbe fog telni az amúgy is hosszú erjedési folyamat.
A felszeletelt céklát halmozzuk a fermentáló tartályába. Készítsük el a felöntő levet. Ehhez min. 2%-os sóoldatra lesz szükségünk. Ezzel a mennyiségű sóval a végeredmény inkább édesbe hajló, de egyértelműen savanyúságként fogyasztható zöldség lesz. Ha sósabbra vágyunk, keverjünk 3%-os oldatot. Ehhez kb. 600 ml szűrt vízhez legalább 12 g jódmentes sót adunk, amit teljesen feloldunk. Eközben előkészítjük a kultúrát is. 2 ek langyos vízben feloldjuk a kapszula 1/3 részét. Ha mindennel elkészültünk, öntsük a céklára a felöntő levet és a kultúrát, majd óvatosan mozgassuk át a szeleteket, hogy a folyadékok elegyedjenek és teljesen ellepjék a céklát. Ez egy kritikusan fontos alapszabály minden esetben – a zöldség nem érhet túl a folyadék szintjén. Épp ezért érdemes egy háztartási fóliával lefedni az edényt, vagy egy kisebb (tiszta!!!) tányérral lesúlyozni a céklát. Ha mégsem lepné el teljesen a sós víz, inkább keverjünk még egy decit, minthogy a szabadon levő zöldség felületén megtelepedjen oda nem illő baktérium, vagy például penész. Kimchi programra állítsuk a fermentálót és a Cooling funkciót is kapcsoljuk be. 28 óra után megkóstolhatjuk. Ha még nem érezzük elég savanyúnak, hagyjuk további 5-6 órát a gépben. Fogyasszuk hűtve bármilyen étel mellé, a levét pedig kortyolgassuk el hígítva, vagy használhatjuk ételek színezésére.
További receptekért keresd fel tejmentesreceptek.hu oldalunkat!